“Azem Hajdari i tha Hashim Thaçit: Kur të bahen 20 sekonda këpute qafën e me hup prej këtu…Provokator!”

Aktuale

“Azem Hajdari i tha Hashim Thaçit: Kur të bahen 20 sekonda këpute qafën e me hup prej këtu…Provokator!”

Nga: N.Sh Më: 9 korrik 2020 Në ora: 12:30
Hashim Thaçi

Ilir Seci ka treguar një ngjarje të viteve të 90-ta se çfarë i kishte thënë Azem Hajdari Hashim Thaçit i cili kishte shkuar në Tiranë për t’u regjistruar në fakultet, transmeton gazeta "Bota sot".

Seci përmes një postimi në Facebook, shkruan se, Hajdari ishte takuar me disa studentë të Kosovës, ku aty ishte Hashim Thaçi dhe e kishte pyetur Hajdarin se çfarë mendon për Ibrahim Rugovën.

E pas kësaj pyetje Hajdari ishte treguar i ashpër me Thaçin dhe i ka thënë se vetëm je nga Kosova se do të kisha rrahur si qenin.

Hajdari tutje i ka thënë se të largohet nga aty se përndryshe po të zinte nuk do të dinte se çfarë i kishte ndodhur pasta.

Postimi i plotë:

Në vitet ‘90, fillim korriku si sot ka qenë, në sallën e mbledhjeve te Qytetit-Studenti në Tiranë mbahej nji takim i Azem Hajdarit me studentë shqiptarë nga Kosova, studentë që kishin arrite me ardhe ne Shqipninë demokratike për me vazhdue studimet…

Në sallë ishin kryesisht studente nga Kosova, por kishte edhe nga Shqipnia dhe Ilirida…
Në presidium ishin ulë Azem Hajdari, disa perfaqesues nga Unioni i Pavarun Studentor, si dhe perfaqesues nga ambasada e Republikes se Kosoves…

Nji moment nji djale nga salla kerkon fjalen me e ban nji pyetje…Ishte nji djale i dobet, i gjate me nji kemishe me lule qe kerkoi fjalen…
– “Folë vlla…” – i tha Azemi…

– “Deshta me dvetë a mendoni se Ibrahim Rugova asht njeri i serbëve dhe a mendoni se ai bashkepunon me ta?!” – dveti ai djali…
Azem Hajdarit i ndrroi çehrja e ftyres edhe ia ktheu :

– “Kqyre ti djalë…i qofsh falë faktit qe qenke nga Kosova e po me vjen marrê me lane nam me ty ne Tiranë, se mos qofsha Azem Shpendi te kapi e rrehi si qenin more pis provokaror! I qofsh falë faktit se jam Azem Shpendi prej Degës se Krasniqes, Malsia e Gjakovës, se e kisha fshi këtë sallë me ty…Nuk guxon kush me e prekë figuren e Doktor Rugoves para meje…kur të bahen 20 sekonda me kepute qafën e me hupe prejt këtu se po të zuna s’di çka bahet me ty…”

Ai tipi i gjate iku si hije…Kur dvetëm se kush ishte na thane asht Hashim Thaçi nga Kosova e ka ardhe me provue a mund regjistrohet ne fakultet te Historisë ne Tirane…ka edhe te vllane student ketu na thanë…
Baca Ferdinand besoj e mban mend këtë detaj se kemi qenë aty ne sallë kur ka ba vaki kjo…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat