​Haradinaj bënë thirrje për unitet që të mos rrezikohet siguria nacionale

Aktuale

​Haradinaj bënë thirrje për unitet që të mos rrezikohet siguria nacionale

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 21:25
Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, duke përmendur gjykatën në Hagë, gjykatat e UNMIK-ut e EULEX-it, ka thënë se është bërë shumë, pasi qe 20 vite Kosova merret me gjykata dhe ish-luftëtarët e UÇK-së dalin të pafajshëm.

Haradinaj ka thënë se ishte dhe mbetet kundër gjykatës Speciale, pasi ajo do të duhej të ishte në Kosovë dhe jo në ndonjë vend tjetër për shkak se kjo gjykatë do të kishe më pak jehonë.

Sipas tij, dy pozicionet e kundërshtimit të tij në atë kohë nuk kanë qenë politike por ligjore.

“Është e habitshme se si në momentin që Thaçi niset për Uashington por Kosova ia ka dhënë asaj gjykatë atë diskrecion”, tha ai.

Haradinaj, ka folur për Raportin e Dick Martyt, i cili inkriminon UÇK-në, mbi pretendimet e të cilit edhe u ngrit Gjykata Speciale.

Haradinaj ka thënë se është e çuditshme se si nuk është ngritur njëherë një gjykatë speciale për krimet në Krushën e Madhe dhe Krushën e Vogël, duke përmendur krimet e llahtarshme të Serbisë në këto dy fshatra.

“Është e çuditshme që për Krushën, për Krushën e Madhe dhe të Vogël s’ka një gjykatë. Nuk po flas për Mehën e të tjerat, por vetëm për dy Krushat. Është e habitshme që një eurodeputet në vend se me i dhanë prioritet çështjes së Krushës, Mehës, apo Studimes, i ka dhënë përparësi veprave që i ka shkruar në raport”, tha Haradinaj.

Haradinaj ka treguar edhe për momentet kur i ishte kërkuar vota për Gjykatën Speciale në Kuvendin e Kosovës. Ai ka treguar pse nuk e ka votuar.

“Kur më është kërkuar vota nga aleatët dhe partnerët vendorë për me votu gjykatën, atëherë vota jonë ka qenë JO për dy parime. E para është bërë investim për ndërtim të një sistemi të drejtësisë nga bashkësia ndërkombëtare. Unë kam mëndu që ne e pranojmë dështimin dhe paaftësinë për ndërtimin e një sistemi e drejtësisë. Parimi i dytë, ka qenë drejtësia selektive. Si ka mundësi të hetohen vetëm udhëheqësit e UÇK-së, jo kryesit e krimeve. Por, me logjikën që t’i gjejmë krimet përmes krerëve të UÇK-së”, ka thënë Haradinaj në Pressing të T7.

Haradinaj, veç tjerash, ka thënë se në këtë periudhë Kosovës i janë grumbulluar problemet.

Ai ka bërë thirrje për unitet, në mënyrë që të mos rrezikohet stabilitet dhe siguria nacionale.

“Kosovës i janë grumbulluar sfidat, problemet. Pandemia është një problem, që po e shkakton problemin tjetër me ekonominë. Pastaj lëvizja me institucione ka sjell probleme të tjera. Gjykata Speciale, e dialogu me Serbinë, janë probleme të mëdha. Si Kosovë, përkundër faktit se kemi dallime, nuk besoj që do ta rrezikojmë stabilitetin nacional dhe sigurinë në Kosovë. Nuk është lehtë dhe do të ketë sfida”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat