​Hoti në “samitin virtual” paraqet parimet e Kosovës në dialogun me Serbinë - Bota Sot
​Hoti në “samitin virtual” paraqet parimet e Kosovës në dialogun me Serbinë

Aktuale

​Hoti në “samitin virtual” paraqet parimet e Kosovës në dialogun me Serbinë

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 13:08
Avdullah Hoti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në “samitin virtual”, ku ishte edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe i cili u ndërmjetësua nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se Qeveria e sapozgjedhur e Kosovës ka treguar një vullnet duke hedhur të gjitha barrierat tarifore për mallrat nga Serbia, për t'i dhënë një shans dialogut dhe për të arritur një marrëveshje përfundimtare detyruese ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila duhet të përfundojë në mënyrë të ndërsjellë zyrtare njohja midis dy vendeve.

Ai ka thënë se për Kosovën, marrëdhëniet fqinje me Serbinë vazhdojnë të mbeten një çështje shqetësuese.

“Që nga fillimi i dialogut në 2011, Serbia ka vazhduar të ndërmarrë fushata kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe duke lobuar kundër njohjes së Republikës së Kosovës nga shtetet e tjera. Këto praktika të dëmshme dëmtuan procesin e normalizimit të marrëdhënieve tona si dy vende të pavarura. Gjatë rrjedhës së dialogut, Serbia nuk tregoi synime të vërteta për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. Përkundrazi, e ka zgjatur procesin për të "blerë kohë" dhe për të vazhduar fushatat e tij kundër sovranitetit të Kosovës”, ka thënë ai, duke shtuar se mbesin të përkushtuar për një proces paqësor të normalizimit të marrëdhënieve tona, i cili mund të arrihet vetëm nëse Kosova dhe Serbia respektojnë shtetësinë e njëri-tjetrit.

Ai ka paraqitur parimet mbi të cilat duhet të zhvillohet dialogu, duke thënë se bazuar mbi këto parime, Kosova do të angazhohet në dialog me synime të qarta, mbi të cilat duhet të arrihet marrëveshja.

“Marrëveshja Gjithpërfshirëse e Paqes midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë dhe Republikës së Serbisë duhet të rezultojë me njohje reciproke. Pa një përmbyllje të tillë të këtij procesi, marrëveshja nuk mund të arrihet. Njohja reciproke midis dy shteteve është e vetmja mënyrë e normalizimit të marrëdhënieve dhe për t’i hapur rrugë të dyja shteteve për integrimin në BE; 2. Rezultat i kësaj marrëveshjeje duhet të jetë edhe obligimi i BE-së që ta përthekojë njohjen e Kosovës prej pesë shteteve të mbetura; 3. Anëtarësimi i Kosovës në OKB duhet po ashtu të jetë pjesë e rezultatit të marrëveshjes gjithpërfshirëse paqësore midis Kosovës dhe Serbisë. Një gjë e tillë natyrisht se nëkupton zëvendësimin e Rezolutës 1244; 4. Kërkesat për anëtarësim në organizatat tjera ndërkombëtare dhe një hapje e qartë e perspektivës evropiane për Kosovën është synim u yni gjatë këtij procesi; 5. Dhe së fundi, e jo më pak e rëndësishme, të zhdukurit dhe viktimat e të gjitha formave të dhunës, kompenzimet e luftës, viktimat, janë çështje tejet e rëndësishme në këtë proces. Normalizimi s’mund të ndodhë, para se drejtësia të vihet në vend”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat