Borell: Normalizimi i raporteve mes Prishtinës edhe Beogradit kërkon guxim politik të dy palëve - Bota Sot
Borell: Normalizimi i raporteve mes Prishtinës edhe Beogradit kërkon guxim politik të dy palëve

Aktuale

Borell: Normalizimi i raporteve mes Prishtinës edhe Beogradit kërkon guxim politik të dy palëve

Nga: F.B Më: 12 korrik 2020 Në ora: 12:12
Josep Borell

Përfaqësuesi i lartë i BE-së Josep Borell ka deklaruar sot se qëllimi i BE-së është vazhdimi i punës serioze në normalizimin e raporteve mes Beogradit dhe Prishtinës duke shtuar se ky proces nuk do të jetë i lehtë dhe kërkon guxim politik, përkushtim edhe angazhim të dy palëve, transmeton “Bota Sot”. 

„BE ishte dhe do të mbetet e gatshme që të mbështes dhe lehtësojë përpjekjet për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse obliguese të normalizimit të raporteve që përfshin të gjitha çështjet e hapura” tha Borel në video-takimin me rastin e rundit të ri të sotshëm në nivelin më të lartë.

„Mungesa e zgjidhjes pengon zhvillimin e dy palëve. E dimë se kjo nuk është as nuk do të jetë proces i lehtë, por është urgjent që të punohet në paqe edhe përparim në emër të ardhmërisë. Kjo do të kërkojë guxim, përkushtim dhe angazhim nga të dy palët në frymën e kompromisit dhe pragmatizmit”, nënvizoi Borel.

Borell ka shtuar se një marrëveshje e tillë “është kyç për ardhmërinë e qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë dhe perspektivës së tyre evropiane, por edhe stabilitetin dhe sigurinë e  regjionit dhe e gjithë kjo është kyçe edhe për BE.

Në video-takimin e sotshëm që po udhëhiqet nga Borel do të marrin pjesë presidenti Vuçiq, kryeministri Hoti dhe i dërguari special Lajçak.

Ky është takimi i parë i dialogut në nivelin më të lartë që nga viti 2018, pas të cilit me 16 korrik do duhet të mbahet në Bruksel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat