Publikimi i dokumenteve sekrete ushtarake, reagon ashpër ish-bashkëluftëtari i Sali Çekajt

Aktuale

Publikimi i dokumenteve sekrete ushtarake, reagon ashpër ish-bashkëluftëtari i Sali Çekajt

Nga: BS Më: 22 korrik 2020 Në ora: 23:43
Saim Tahiraj

Saim Tahiraj, veprimtari i hershëm i LDK-së në diasporë, e ish-bashkëluftëtari i heroit, Sali Çekaj përmes një postimi në facebook, ka reaguar pas publikimit të disa dokumenteve në rrjetin social facebook, e në të cilat përmendet  Xhafer Rraci.

“Ç'do tendencë qellim keqe , nga kushdo qoftë për ta njollosur përsonalitetin e Xhafer Rracit, do ndeshët me kundershtimin e ashpër me anëtaret e Grupit të Deçani dhe të shumë bashkveprimtarëve të Xhafer Rracit . Xhafer Rraci do mbetet njëra ndër figurat më të rrespektuara te mergimtaret në Zvicër dhe më gjerë .Veprimtaria dhe kontributi i madhë që dha në vazhdimsi për lirin e Kosovës ,e bëjnë njëren ndër figurta më të nderuara”, shkruan Tahiraj, përcjellë “Bota Sot”.

Postimi i plotë pa ndërhyrjen tonë:

Këto dy dukumente janë duke qarkulluar qe disa javë nëpër faqe të ndryshme të FB . Edhe pse në dukumen shkruan sekret ushtarak, nukë ju banë fare përshtypje atyre qė e shpërndajnë për qëllime të ulta . Në këtë dukument sekret ushtark është emri i Xhafer Rracit njerit ndër veprimtaret më të devotshëm për lirin e Kosovës .Xhafer Rraci që nga viti 1991 e gjerë në përfundimin e luftës ishte veprimtar i palodhur i LDK-së,mbështetës i fuqishëm i institucioneve të caktuara të Republikës së Kosovës .Ishte njeri ndër mbështetësit kryesor të Grupit të Deçanit që komandohej nga Heroi Sali Çekaj .Për këtë dukument që është sekret ushtarak janë në dijeni përsonat përgjegjës të ish Ministrisë së Mbrojtjes . Për përsonalitetin e Xhafer Rracit dhe detyrat që i ka krye me shumë nderë ,ka folur edhe Zv.Ministri i Ministrisë së Mbrojtjes ,Agim Mehmeti në librin e tij "E VËRTETA PËR FARK-un". Kemi folur dhe shkruar me respektin më të lartë edhe ne shokët e Grupit të Deçanit !

Ç'do tendencë qellim keqe , nga kushdo qoftë për ta njollosur përsonalitetin e Xhafer Rracit, do ndeshët me kundershtimin e ashpër me anëtaret e Grupit të Deçani dhe të shumë bashkveprimtarëve të Xhafer Rracit . Xhafer Rraci do mbetet njëra ndër figurat më të rrespektuara te mergimtaret në Zvicër dhe më gjerë .Veprimtaria dhe kontributi i madhë që dha në vazhdimsi për lirin e Kosovës ,e bëjnë njëren ndër figurta më të nderuara .Aji vazhdon edhe sot kontributin e ti pran SHHK "SALIH ÇEKAJ"të filluar dymbëdhjet më parë . Të gjithë juve që për qëllime të ulta përpiqi ta njollosni këtë figurë të madhe ,ju a themë se e keni të kotë . Ju do e njollosni vetëm fëtyren tuaj të njollosur .

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat