Reagon mjeku shqiptar në Berlin: Veç unë kam njohur 3 persona që kanë vdekur nga COVID dhe s’kanë pas sëmundje tjera - Bota Sot
Reagon mjeku shqiptar në Berlin: Veç unë kam njohur 3 persona që kanë vdekur nga COVID dhe s’kanë pas sëmundje tjera

Aktuale

Reagon mjeku shqiptar në Berlin: Veç unë kam njohur 3 persona që kanë vdekur nga COVID dhe s’kanë pas sëmundje tjera

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 19:56
Mjeku internist dhe kardiologu, Fahri Beqa

Mjeku internist dhe kardiologu, Fahri Beqa, i cili jeton dhe punon prej 12 viteve në Berlin, i ka reaguar Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë.

Përmes një shkrimi në Facebook, ai ka thënë IKSHPK duhet të largojë nga lajmërimi i përditshëm kur konfirmon rastet e reja pozitive dhe të vdekurve, pjesën e fjalisë ku thuhet se “të vdekurit kanë pasur edhe sëmundje të reja shoqëruese”.

Kjo pasi sipas tij vetëm ai personalisht ka njohur tre persona që kanë vdekur nga COVID-19 e që s’kanë pasur sëmundje të tjera.

“IKSHP definitivisht duhet t’a largojë nga lajmërimi i përditshëm i rasteve të reja pozitive me Sars-Cov2 dhe të vdekurve nga COVID-19 pjesën e fjalisë ku thuhet “të vdekurit kanë pasur edhe sëmundje tjera shoqëruese”. Të paktën personalisht i kam njohur 3 persona që kanë vdekur nga COVID-19 dhe nuk e kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese”, thotë Beqa.

Eksperti i shëndetësisë publike, thekson se ky veprim tingëllon edhe si relativizim apo arsyetim u vdekjeve.

Sipas tij, nga COVID-19 mund të preken dhe mund të vdesin të gjitha moshat dhe të gjithë pacientët me apo sëmundje shoqëruese.

“Përveç tjerash kjo tingëllon edhe si relativizim apo arsyetim u vdekjeve. Nga COVID-19 mund të preken dhe mund të vdesin të gjitha moshat dhe të gjithë pacientët me apo sëmundje shoqëruese. Po ashtu edhe mund të shërohen të gjitha moshat dhe pacientët, me apo pa sëmundje shoqëruese. Prandaj nuk është etike e as humane që pacientët me sëmundje shoqëruese të futen automatikisht në kategorinë që ata janë të vetmit që po vdesin nga COVID-19. Sipas statistikave dhe analizave që databazës së të vdekurve në Itali, 28,2% e të vdekurve nuk kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese para pandemisë, dmth kanë qenë plotësisht të shëndoshë”, shton ai.

“Prandaj kjo pjesë e fjalisë duhet të hiqet, përndryshe shpërndarja e pasaktë e informacioneve për të vdekurit nga një institucion shëndetësor është ofendim i rëndë dhe mund të ketë edhe konsekuenca juridike që mund të inicohen nga familjarët e të vdekurve”, ka shkruar Beqa në Facebook,

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat