Thaçi tregon pse e shpalli hero Qerim Kelmendin që ende nuk dihet se kush e vrau - Bota Sot
Thaçi tregon pse e shpalli hero Qerim Kelmendin që ende nuk dihet se kush e vrau

Aktuale

Thaçi tregon pse e shpalli hero Qerim Kelmendin që ende nuk dihet se kush e vrau

Nga: A. J Më: 4 gusht 2020 Në ora: 16:03
Qerim Kelmendi

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në vazhdën e kujtimeve për njerëz të pa harrueshem sot ka zgjedh të përkujtoj Qerim Kelmendin i cili ishte ish ushtar i UCK-se por që një vit më parë  ishte vrarë.

Thaçi ka shkruar se Qerim Kelmendi ishte një prej veprimtarëve më të hershëm të çështjes kombëtare dhe ndër ushtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ishte pjesëmarrës në shumë aksione ushtarake dhe ishte ndër të plagosurit e parë me uniformën e UÇK-së.

Postimi i plotë:

#Nderime #Respekt 🇽🇰

 

QERIM KELMENDI ishte një prej veprimtarëve më të hershëm të çështjes kombëtare dhe ndër ushtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ishte pjesëmarrës në shumë aksione ushtarake dhe ishte ndër të plagosurit e parë me uniformën e UÇK-së.

 

E tërë familja Kelmendi ka dhënë kontribut të madh në organizimin e UÇK-së dhe në luftën tonë për liri.

 

Për kontributin e madh të Shpirtmadhit, siç ne e quanim Qerim Kelmendin në luftë, atë e kam shpallur Hero të Kosovës. HTH

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat