Ndodhë edhe kjo: Miza në infuzionin e pacientit i cili po shërohet nga Covid-19 - Bota Sot
Ndodhë edhe kjo: Miza në infuzionin e pacientit i cili po shërohet nga Covid-19

Aktuale

Ndodhë edhe kjo: Miza në infuzionin e pacientit i cili po shërohet nga Covid-19

Nga: E.R Më: 12 gusht 2020 Në ora: 12:45
foto nga vendi ngjarjes

Dhomat e Klinikës Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, tanimë janë mbushur me pacientë që janë prekur nga COVID-19.

Fatkeqësisht, 354 raste kanë përfunduar me vdekje duke llogaritur edhe 13 rastet e 24 orëve të fundit në Kosovë, ndërsa rastet e reja pozitive me COVID-19 çdo ditë janë të larta.

Një pacient që është duke u kuruar nga koronavirusi në QKUK, po e merrte infuzionin ku gjendet miza në të.

Image

Fotoja është bërë nga vetë pacienti dhe i është dërguar Gazetës ‘’Bota sot’’, ku në fotografi shihet se miza është brenda pakos së infuzionet në pjesën ku rrjedh ilaçi.

Menjëherë pasi pacienti ka vërejtur këtë mizë në infuzionin e tij ka lajmëruar infermieret të cilët ia kanë ndërruar infuzionin, por e gjitha ka ndodhur pasi pacienti ka marrë më shumë se gjysmën e infuzionit.

Pacienti informon se infuzioni që i është dhënë është hapur para tij dhe sigurisht që miza ka qenë në paketim por që nuk është kontrolluar nga infermieret apo vërejtur nga ta.

Pacienti shkruan se ndjehet i frikësuar pasi mizat mund të bartin infeksione dhe ai posa ka dalë nga një javë qëndrimi në mjekim intensiv me respirator.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat