​PDK kërkon që të tërhiqet nga shqyrtimi Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike - Bota Sot
​PDK kërkon që të tërhiqet nga shqyrtimi Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Aktuale

​PDK kërkon që të tërhiqet nga shqyrtimi Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 18:38
Kujtim Gashi

Partia Demokratike e Kosovës thotë se projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike i propozuar në Kuvendin e Kosovës, nuk adreson problemet e vendit me ekonomi dhe pandemi. Sipas kësaj partie, tërheqja e 10 për qind të kursimeve në Trustin Pensional, do të dëmtojë qytetarët, meqë shteti nuk do të rimbursojë asnjëherë këto mjete.

Kujtim Gashi nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës gjatë seancës plenare tha se po kërkojnë që ky projektligj të tërhiqet nga shqyrtimi sot, pasi që i njëjti nuk trajton pandeminë.

Veç tjerash, Gashi tha se është për keqardhje që sot derisa po diskutohet Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike, nuk janë prezent ministri i Zhvillimit Ekonomik dhe ai i Tregtisë dhe Industrisë.

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

“Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është sepse i njëjti nuk adreson problemet e vendit me ekonomi dhe pandemi. Madje ky ligj nuk ndihmon as shëndetësinë, sektor ky që po ballafaqohet me probleme të shumta sa i përket përballjes së personelit shëndetësorë me virusin COVID-19”, tha ai.

Ai tha se tërheqja e 10 për qind të kursimeve në Trustin Pensional, do të dëmtojë qytetarët, meqë shteti nuk do të rimbursojë asnjëherë këto mjete.

Gashi: Qytetarët do të kenë 10 për qind më pak mjete në pleqëri

“Përkundër që tërheqja e 10 për qind e mjeteve mund të duket si ndihmë afat shkurte për qytetarët, në aspektin afatgjatë dëmton qytetarët meqë shteti nuk do t’ua rimbursojë asnjëherë këto mjete. Pra, kjo i bie që ata që do të tërheqin mjetet do të zvogëlojnë edhe më shumë fondin e tyre pensional. Pra, do të kenë për 10 për qind më pak mjete ndoshta edhe për pleqërinë e tyre”, shtoi ai.

Ndër tjera, Gashi tha se në kohën kur ka qeverisur LVV me LDK-në, partia ku ai bën pjesë kishte prezantuar një pako për rimëkëmbje ekonomike në vlerë prej 320 milionë euro. Sipas tij, ky projektligj u injorua para pesë muajve, e që siç tha ai, me këtë projektligj PDK kishte paraparë masa konkrete se si të menaxhohet pandemia, por edhe si të përkrahet sektori privat. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat