​Ambasadori izraelit në Beograd: Njohja e Kosovës s’ndikon në raportet me Serbinë

Aktuale

​Ambasadori izraelit në Beograd: Njohja e Kosovës s’ndikon në raportet me Serbinë

Më: 16 shtator 2020 Në ora: 18:59
Foto ilustrim

Ambasadori i ri i Izraelit në Beograd, Yahel Vilan, ka thënë sot se Izraeli ende nuk e ka ndërmarrë veprimin zyrtar për njohjen e Kosovës.

Ai ka thënë për Tanjug se njohja është gjithsesi pjesë e marrëveshjes së fundit të arritur në Uashington mes shteteve dhe beson se nuk do të ndikojë në raportet mes Serbisë dhe Izraelit.

“Sa i përket çështjes së Kosovës, ne kemi një deklaratë nga kryeministri i Izraelit për njohje reciproke mes Izraelit dhe Kosovës. Deri tash s’kemi marrë veprime në terren, por kjo është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar në Uashington”, ka thënë Vilan.

Kosova e Serbia më 4 shtator në Uashington nënshkruan zotimet për “normalizim ekonomik”, pas së cilës u njoftua njohja e Kosovës nga Izraeli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat