Zyra e Prokurorit të Specializuar deklarohet rreth largimit të zëvëndësprokurorit

Aktuale

Zyra e Prokurorit të Specializuar deklarohet rreth largimit të zëvëndësprokurorit

Më: 17 shtator 2020 Në ora: 23:18
Gjykata Speciale

Zyra e Prokurorit të Specializuar pranë Dhomave të Specializuara në Hagë ka sqaruar largimin e zëvendësprokurorit Kwai Hong Ip nga kjo zyrë.

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS), ka bërë të ditur se zëvendësprokurorit Kwai Hong Ip ka kohë që është larguar nga ZPS.

Sipas zëdhënësit të kësaj zyre, Chris Bennett, zëvëndësprokurori Kwai Hong Ip është larguar shumë më herët  dhe largimi i tij nuk ka të bëj me rrjedhjen e dosjeve të Gjykatës Speciale.

Mirëpo, sipas tij, ai është larguar shumë kohë më parë dhe punon në një institucion tjetër.

Ndërkaq sa i përket rrjedhjes së dosjeve, ZPS nuk jep asnjë koment.

“ZPS nuk ka asnjë koment për këtë çështje me OVL-UÇK. Kwai Hong Ip mori një mundësi punësimi disa kohë më parë dhe për këtë arsye u largua nga ZPS. Tani ai punon për një institucion tjetër. Ai nuk ka dhënë dorëheqjen në ditët e fundit”, ka thënë zëdhënësi i Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS), Chris Bennett.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat