Fatos Klosi tregon kush e vrau Ahmet Krasniqin: Ja pse e arrestuam Thaçin midis Tirane?

Aktuale

Fatos Klosi tregon kush e vrau Ahmet Krasniqin: Ja pse e arrestuam Thaçin midis Tirane?

Nga: N.Sh Më: 21 shtator 2020 Në ora: 16:16
Fatos Klosi dhe Hashim Thaçi

Ish-Shefi i Shërbimit Informativ të Shqipërisë, Fatos Klosi, vite më parë kishte folur për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit.

Klosi ishte mjaftë shumë i akuzuar se është dijeni për vrasjen e Krasniqit.

Madje kishte akuza direkte kundër tij se është edhe i përfshirë në vrasjen e kolonelit.

Sot shënohet 22 vjetori i vrasjes së kolonel Ahmet Krasniqit në Tiranë, vrasje kjo që akoma nuk u zbulua.

Për këtë vrasje, Fatos Klosi e kishte mohuar kategorikisht dhe është shprehur se është shumë i interesuar të sqarohet kjo vrasje.

Klosi ka thënë se tjetër kush kishte interes për vrasjen e Krasniqit.

Ish-shefi i SHISH-it ka konfirmuar se dikur ky shërbim kishte arrestuar Hashim Thaçin.

Ai gjithashtu ka thënë se themeluesit e UÇK-së ishin ithtarë të politikës së diktatorit Enver Hoxha.

Klosi, në një intervistë pak vite më parë, ka thënë se, nuk ka dashur të tregojë arsyen se pse ish-SHISH-i ka arrestuar Thaçin para disa viteve, duke thënë se nuk mund të jap informacione.

“Po kemi arrestuar Hashim Thaçin. Nuk mund ta them pse, por ai ishte shtetas i huaj, pavarësisht që ishte me kombësi shqiptare”, ka thënë Fatos Klosi.

Ai gjithashtu ka thënë se partia e Lëvizja Popullore e Kosovës, themeluese e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kishte bindje të majta politike.

“Po është e vërtetë që LPK-ja ka pasur bindje të majtë dhe ka qenë ithtare e politikës së diktatorit shqiptar, Enver Hoxha”, tha ai.

“Forcat e themeluara nga ana e presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova, FARK, natyrisht ishin më të përgatitura se UÇK-së, pasi që të gjithë ishin ish-pjesëtar të ushtrisë jugosllave dhe kishin përvojë”, ka thënë më tutje Klosi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat