Mjekja dhe infermierja që pritën Agon Musliun në aeroport: I ndjeri tha se donte të kujdesej për nënën

Aktuale

Mjekja dhe infermierja që pritën Agon Musliun në aeroport: I ndjeri tha se donte të kujdesej për nënën

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 15:54
foto nga vendi ngjarjes

Në Komisionin për menaxhimin e pandemisë së virusit Covid-19 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës, sot kanë dëshmuar Hidajete Pireva mjeke të QKMF-së në Fushë-Kosova dhe infermierja Vlora Maholli.

Ato kanë dëshmuar para komisionit parlamentar lidhur me vdekjen e dyshimtë të të riut nga Gjilani, Agon Musliu.

Pireva dhe Maholli në ditën kur kishte arritur në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari” kanë qenë pjesë e ekipit mjekësor që i kanë kontrolluar udhëtarët që kanë ardhur nga Gjermania.

Pireva tha se në ditën kur ka arritur Agon Musliu në aeroport kanë qenë dy ekipe mjekësore për shkak se ka pasur më shumë udhëtarë.

“Drejtori na i ka dhënë rekomandimet e MSH-se. Sipas rekomandimeve të ministrisë njerëzit me sëmundje kronike apo të lindura me dokumentacion, fëmijët 18-vjeç pa përcjellje të prindërve është dashur të shkohet në vetizolim të moshuarit, dhe pjesëtarë të FSK-se, Policisë së Kosovës, dhe askush nuk është liruar pa pasur dokument se ka probleme shëndetësore”, tha ajo.

Kurse infermierja, Vlora Maholli tha se Agon Musliu kishte pasur kontaktin e parë me të dhe se, sipas saj, gjendja e tij ka qenë shumë e mirë dhe nuk është vërejtur ndonjë shqetësim.

Maholli tha se Musliu ka kërkuar që mos të shkojë më karantinë pasi që nënën e ka vetëm dhe për nënën kujdesej vetëm një kushëri.

Maholli tha se Agon Musliu nuk iu ka ofruar asnjë dokument që vërteton se ai ka ndonjë sëmundje. Edhe mjekja por edhe infermierja kanë thënë se Agon Musliu asnjëherë nuk e ka përmendur babain e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat