Historia më e dhimbshme deri më tani: Nëna rrëfen si iu dhunua vajza nga serbët dhe çfarë ndodhi më pas

Aktuale

Historia më e dhimbshme deri më tani: Nëna rrëfen si iu dhunua vajza nga serbët dhe çfarë ndodhi më pas

Nga: H.O. Më: 23 tetor 2020 Në ora: 20:45
Sanije Salihu

Në mediat sociale është publikuar fotografia e një femre nga Kosova që quhej Vjollca Salihu. Ajo ishte viktimë e dhunimit nga serbët në kohën e luftës.

Nëna e saj rrufen historinë e vajzës së saj, e cila nuk jeton më. Nëna e saj tregon se Vjollca nuk jeton më.

Postimi i plotë në rrjetet sociale:

Vajza në fotografi është Vjollca Salihu, apo më saktë të thuhet, ishte.

Ajo u dhunua dhe mbeti e paralizuar në luftën e vitit 1999, por jetoi deri në vitin 2006 kur ndërroi jetë.

Në një fotografi botuar në prill të këtij viti nga NPR, nëna e saj Sanije Salihu tregon ngjarjen.

“Ajo u dhunua dhe u rrah gjatë vitit 1998-1999 dhe u la e paralizuar. Po të kishte vdekur në luftë, Kosova do ta vajtonte. Më dhemb zemra që shkoi vajza sikur asgjë”, tha nëna e Vjollcës, Sanija.

Photo Credits: NPR & Valerie Plesch/Bota sot

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat