Ish këshilltari i Avdullah Hotit me kritika për Qeverinë Kurti – ja deri kur nuk mund të vijnë vaksinat

Aktuale

Ish këshilltari i Avdullah Hotit me kritika për Qeverinë Kurti – ja deri kur nuk mund të vijnë vaksinat

Nga: N. H Më: 18 prill 2021 Në ora: 21:57
Albin Kurti

Ish këshilltari i ish kryeministrit, Avdullah Hoti, Visar Berisha, përmes një postimi në Facebook ka drejtuar kritika për Qeverinë Kurti, pasi kjo e fundit ndryshoi masat, përcjell “Bota sot”.

Berisha shkruan se asnjë vend evropian nuk i ndryshon masat restriktive çdo dy javë.

Sipas tij, qeveria aktuale pasi që është ende në fazën e negocimit vaksina nuk mund të vijnë deri në shtator.

Ja shkrim i tij:

Image
Visar Berisha dhe Avdullah Hoti

- Asnjë vend evropian nuk i ndryshon masat restriktive çdo dy javë. Aq me tepër kur nuk ke kapacitete reale matëse të efikasitetit të atyre masave;

- Nëse Qeveria është ende në fazën e negocimit me kompanitë vaksineprodhuese atëherë, në rastin më të mirë ato vaksina mund të vijnë diku kah shtatori;

- Nëse deri sot kemi të vaksinuar rreth 16,000 qytetarë, kjo tregon për një ritëm tejet të ngadaltë dhe jo shpresëdhënës (zinxhir vaksinues i brishtë dhe sensibilizim i ulet);

- Në këto rrethana, qytetarët duhet të jenë të përgatitur se vaksinimi (numri i vaksinave dhe dinamika e furnizimit) do të varet kryesisht nga BE, respektivisht COVAX. Që nënkupton se tek viti 2022 do të përmbyllë rreth 80% të synimeve të Kosovës për vaksinim (rreth 800.000 persona).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat