Dy vendime të rëndësishme hyjnë në fuqi sonte në mesnatë

Aktuale

Dy vendime të rëndësishme hyjnë në fuqi sonte në mesnatë

Nga: G.B Më: 30 qershor 2021 Në ora: 11:26
Sami Mazreku dhe Ragip Bunjaku

Byroja Kosovare e Sigurimit ka njoftuar se sonte në mesnatë do të hyjnë në fuqi dy vendime të rëndësishme.

Bëhet fjalë për vendimin për njohje reciproke të policave TPL plus me Malin e Zi si dhe vendimi për kompensimin e policave për automjetet dhe motoçikletat e bashkatdhetarëve nga ana e Qeverisë së Kosovës, përcjell Bota sot.

Për këtë, drejtori i BKS-së, Sami Mazreku dhe Ragip Bunjakun, u.d drejtor i Policisë kufitare, por edhe me zyrtarë tjerë të Policisë së Kosovës kanë vizituar piken kufitare në Merdare, për të parë nga afër parapërgatitjet e fundit për fillimin e implementimit të vendimit të Qeverisë.

Njoftimi i plotë i BKS-së:

Sonte në mesnate hyjnë në fuqi dy vendime të rëndësishme

Vendimi për njohje reciproke të policave TPL plus me Malin e Zi si dhe vendimi për kompensimin e policave për automjetet dhe motoçikletat e bashkatdhetarëve nga ana e Qeverisë së Kosovës do të hyjnë në fuqi sonte në mesnatë.

Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS) Sami Mazreku së bashku Ragip Bunjakun, u.d drejtor i Policisë kufitare, por edhe me zyrtarë tjerë të Policisë së Kosovës kanë vizituar piken kufitare në Merdare, për të parë nga afër parapërgatitjet e fundit për fillimin e implementimit të vendimit të Qeverisë për mbulim të policave për automjetet dhe motoçikletat e bashkatdhetarëve të cilët do të vijnë në Kosovë për të kaluar pushimet verore.

Drejtori Mazreku ka thënë se dy vendimet janë shumë të rëndësishme si për lehtësim të qarkullimit, por do të kenë impakt edhe në aspekt financiar, pasi që sipas tij qytetaret e Kosovës për të kaluar në Mal të Zi mund ta shfrytëzojnë vetëm policën TPL plus e cila vlen edhe për Maqedoni dhe Serbi, deri sa për bashkatdhetarët të cilët hyjnë nga mesnata në vendin tonë, Qeveria e Kosovës do të mbuloj policën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat