Kurti: Marrëveshjet e nënshkruara nuk mund të kenë cenim në zbatim

Aktuale

Kurti: Marrëveshjet e nënshkruara nuk mund të kenë cenim në zbatim

Më: 16 shtator 2021 Në ora: 14:58
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se 11 marrëveshjet e nënshkruara sot në mes Qeverisë së vendit dhe asaj të Maqedonisë së Veriut nuk do të mund të gjejnë cenim në zbatimin e tyre.

Ai u deklaruar kështu kur u pyet se a mendon se do të ketë ndonjë ndikim Ballkani i Hapur në 11 marrëveshjet e arritura, pasi Kosova nuk është pjesë e këtij projekti mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Dëshirojmë sa më shumë bashkëpunim dhe marrëveshje dhe zbatim të tyre në aspektin bilateral Kosovë dhe Maqedoni e Veriut, mbledhja e sotme e dy qeverive është dëshmi për këtë. Jemi të orientuar nga e ardhmja, e për ne e ardhmja është Bashkimi Evropian”.

“Pra, BE-ja është fati ynë, ndërkaq Evropa është kontinenti ynë, andaj edhe si Republikë e Kosovës ne i mbështesim të gjitha iniciativat rajonale në të cilat e kemi BE-në e të cilat janë nga BE-ja. Natyrisht, se të gjitha këto marrëveshje që i kemi nënshkruar asnjëra prej tyre nuk do të mund të cenohet në zbatim, pavarësisht ndonjë dallimi që mund ta kem”, ka thënë Kurti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat