Muja për situatën në veri: Jemi përgatitur për të gjithë skenarët e mundshëm

Aktuale

Muja për situatën në veri: Jemi përgatitur për të gjithë skenarët e mundshëm

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 20:28
Armend Muja

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja thotë se reciprociteti i targave nuk është gjë e papritshme.

Muja thotë se ndërkombëtaret janë njoftuar qysh para dy muajsh për skadimin e marrëveshjes për targat.

“Ka ardhur koha kur Kosova mendon se kjo marrëveshje nuk duhet të vazhdojë më”, tha ai.

Deputeti i LVV-së thotë se Kosova nuk është e interesuar që situata në veri të eskalojë.

“Ne garantojmë se qytetarët serb në veri do të kenë të garantuar të gjitha të drejtat, sidomos atë të lëvizjes”.

Ai thotë se plani është menduar për një kohë të gjatë dhe janë paraparë të gjitha skenarët.

“Janë menduar të gjitha skenarët e reagimit dhe do të ketë masa për secilin skenarë të mundshëm. Kjo qeveri nuk e ka në plan të kthehet mbrapa. Nuk do të pranojmë pozicion inferior dhe që bie ndesh me Kushtetutën e Kosovës”.

Deputeti i shumicës parlamentare thotë se vendimi për tendat nuk lidhet aspekt me zgjedhjet lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat