U tha se Haziri ka marrëveshje të fshehtë me Listën Serbe, vjen reagimi i LDK-së në Gjilan - ja çfarë thotë

Aktuale

U tha se Haziri ka marrëveshje të fshehtë me Listën Serbe, vjen reagimi i LDK-së në Gjilan - ja çfarë thotë

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 22:51
Lutfi Haziri

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, nuk arriti ta fitojë komunën prapë pa balotazh. Në studion e Pressingut, kryetari Latifi u akuzua nga analisti Sadri Ramaja për një marrëveshje të fshehtë me Listen Serbe. I menjëhershëm ka qenë reagimi i Shtabit Zgjedhor të LDK-së në Gjilan duke demantuar Ramabajën.

Koordinatori i Shtabit të LDK-së në Gjilan, Arber Ismajli, ka thënë se nuk është e vërtetë se ka ndonjë marrëveshje në mes të LDK-së në Gjilan dhe Listës Serbe.

Ismajli tha se pjesë e strukturave të institucioneve në Gjilan, janë edhe minoritetet. Duke u nisur nga nënkryetari i Komunës, e zëvendëskryesuesi i Kuvendin Komunal. Normalisht këtu nuk ka asgjë të keqe.

“Janë banorë të komunës së Gjilanit, po ju konfirmoj që nënkryetari i Komunës vjen nga komuniteti Rom, gjithashtu kemi edhe zv/kryesuesin e Kuvendit Komunal në Gjilan që vjen nga komuniteti serb, pra ne jemi munduar që kërkesat e tyre si komunitet t’i realizojmë, nuk kemi bërë ndarje asnjëherë ne investime, ata kane menduar që besimin për të parin e Gjilanit ta ndajnë me ne dhe absolutisht nuk po shoh asnjë të keqe në këtë çështje”, është shprehur Ismajli.

“Është vullnet i qytetareve se kënd e votojnë por në të njëjtën kohë nuk është etike të behet zhurmë në diçka që të gjithë jemi dëshmitarë se këta qytetarë janë qytetarë që jetojnë dhe punojnë në Republikën e Kosovës dhe respektojnë institucionet e Republikës”, ka thënë Ismajli.

Tutje, ia njoftoi se në vendvotimet serbe ka edhe shqiptarë të cilët votojnë aty, për të cilët ceku edhe me emër.

“Edhe një informate tjetër qe me përgjegjësi e them që në vendvotimet serbe ka edhe shqiptarë që kanë votuar, p.sh Lirije Kajtazi ne 2017 ka votuar në vendvotim serbe”, ka thënë Ismajli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat