​Nesër mund të shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve lokale

Aktuale

​Nesër mund të shpallen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve lokale

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 07:16
Foto ilustrim

(E plotësuar 11:28) - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar me numërimin e votave me kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta, të cilat i takojnë Zgjedhjeve Lokale të 17 tetorit.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë para mediave se sipas të dhënave bëhet fjalë për rreth 15 mijë e 500 vota me kusht dhe vota të personave me nevoja të veçanta.

“Gjatë ditës së sotme në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve do të bëhet numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta. Numri përgjithshëm i fletëvotimeve që do të numërohen është 15 mijë e 482, prej të cilave numri i zarfeve me fletëvotime me kusht është 12 mijë e 960, ndërsa 2 mijë e 522 të tjera u takojnë personave me nevoja të veçanta të cilët kanë votuar përmes ekipeve mobile”, tha Elezi.

Sipas tij, nëse gjithçka shkon sipas planifikimit, numërimi i këtyre votave i hap rrugë KQZ-së për të shpallur rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve Lokale për Kryetarë të Komunave.

Numërimi i këtyre votave i hap rrugë KQZ-së për të shpallur rezultatet përfundimtare të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. Natyrisht se kjo është e ndërlidhur me ecurinë e punëve këtu në QNR, prandaj nëse gjithçka përmbyllet sipas planit, atëherë KQZ-ja do të mundet që gjatë ditës së mërkurë, 27 tetor, të shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve Lokale për Kryetarë të Komunave”, tha Elezi.

***

Zëdhënësi i Këshillit Qendror Zgjedhor, Valmir Elezi, e ka konfirmuar se numërimi i votave me kusht në zgjedhjet lokale do të fillojë të martën.

“Mund t’ju konfirmoj se të martën, në orën 11:00, do të fillojë numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta”, ka thënë Elez.

Numërimi fillon nënët ditë pasi u mbajtën zgjedhjet lokale, gjegjësisht më 17 tetor.

Kujtojmë se më 14 nëntor mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve në ato komuna të cilat janë në balotazh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat