​Krasniqi takon Lajçak: Dialogu të përfundojë me njohjen e Kosovës nga Serbia

Aktuale

​Krasniqi takon Lajçak: Dialogu të përfundojë me njohjen e Kosovës nga Serbia

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 22:08
Krasniqi dhe Lajçak

Kryetari i PDK-së Memli Krasniqi ka takuar sot në Bruksel emisarin special evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, me të cilin diskutoi për ecurinë e këtij procesi midis Kosovës dhe Serbisë.

Në një postim në Facebook, kryetari Krasniqi ka shkruar se PDK, si parti shtet-formuese dhe lidere e opozitës mbështet dialogun, i cili duhet të përfundojë me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Krasniqi në Bruksel ka takuar edhe zëvendës drejtorin për Evropë në Shërbimin Evropian për Veprim të Jashtëm, Marko Makovec, me të cilin diskutoi për thellimin e bashkëpunimit dhe koordinimit të Kosovës me BE në çështje politike, përfshirë zbatimin e MSA-së dhe rekomandimet e raportit të progresit.

“Rruga e integrimeve evropiane për Kosovën është synim i qytetarëve të vendit tonë, ndërsa BE duhet të jetë më proaktive në këtë proces në mënyrë që integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane të ndodhë sa më parë”, ka thënë Krasniqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat