Profil/ Doktor shkence, kush është Alban Zogaj, nënkryetari i ri i Prishtinës?

Aktuale

Profil/ Doktor shkence, kush është Alban Zogaj, nënkryetari i ri i Prishtinës?

Nga: P.R Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 19:54
Përparim Rama dhe Alban Zogaj

Kryetari i zgjedhur i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama i LDK-së, ka konfirmuar se Alban Zogaj do të jetë nënkryetar i ri i kryeqytetit.

“Është një nënkryetar që është i konfirmuar Alban Zogaj”, ka thënë Përparim Rama.

Por kush është nënkryetari i ri i Komunës së Prishtinës?

Alban Zogaj është Doktor i Shkencave Ekonomike dhe ligjëron lëndët ekonomike.

Ai më parë ka mbajtur edhe funksionin e Shefit të Kabinetit të Ministrit të Infrastrukturës dhe Ambientit, gjatë kohës kur kryetari i tanishëm i LDK-së, Lumir Abdigjiku ishte ministër.

Poashtu, Zogaj është anëtar i Kryesisë Qendrore të LDK-së si dhe ishte Shef i Shtabit Zgjedhor në Prishtinë për zgjedhjet lokale të 17 tetorit.

Biografia e tij e plotë:

Alban Zogaj u lind nëPrishtinë në vitin 1983.U rrit në lagjen Bregu i diellit , ku e përfundoi shkollimin fillor në shkollën “Ismail Qemali”, kurse të shkollën e mesme në gjimnazin“Xhevdet Doda”. Pas përfundimit të studimeve për ekonomi në Universitetin e Prishtinës (2001-2004), në vitin 2006 e fitoi titullin Master në Ekonomi në Staffordshire University, në Britani të Madhe. Kurse, titullin Doktor i Shkencave Ekonomike e mori në vitin 2015 në Universita Politecnica Delle Marche, Itali.

Albani ligjëron lëndët ekonomike që nga viti 2007. Ai ka qenë Drejtor i Kolegjit Riinvest dhe Drejtor i Hulumtimeve në Institutin Riinvest. Si Ekonomist kryesor, Albani ka zhvilluar projekte për Korporatën e Sfidave të Mileniumit – MCC (2016-2020), në kuadër të Zyrës së Kryeministrit. Albani ka qenë gjithashtu Këshilltar për ekonomi në Bankën Qëndrore të Kosovës. Albani ka qenë vazhdimisht i angazhuar në hulumtime, analiza, avokim, dhe projekte zhvillimore në Kosovë, dhe është autor i shumë shkrimeve e analizave, kryesisht në temat socio-ekonomike.

Në vitin 2020, Zogaj mbajti funksionin e Shefit të Kabinetit të Ministrit të Infrastrukturës dhe Ambientit. Alban Zogaj është anëtar i Kryesisë Qendrore të LDK-së si dhe Shef i Shtabit Zgjedhor së Prishtinës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat