PDK-ja kundërshton rritjen e çmimit të energjisë, fton ZRrE-në të hartojë një raport tjetër pa ndikim të Qeverisë

Aktuale

PDK-ja kundërshton rritjen e çmimit të energjisë, fton ZRrE-në të hartojë një raport tjetër pa ndikim të Qeverisë

Më: 26 janar 2022 Në ora: 10:32
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala

(E plotësuar 12:14) - Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala në një konferencë për medie tha se kjo parti është kundër rritjes së çmimeve të energjisë elektrike nga 1 shkurti sipas propozimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE).

Shala tha se përkundër paralajmërimeve të hershme të PDK-së, e cila ka informuar institucionet e vendit dhe sektorin energjetik, Qeveria e Kosovës me paaftësinë e saj menaxhuese, dhe ndërhyrjet politike në ZRrE, ka planifikuar ngritjen e çmimeve si të vetmen masë në këtë krizë.

Konsistenca e Partisë Demokratike vazhdon edhe më tutje, sepse konsiderojmë që nuk është koha, rrethanat, dhe as mënyra e duhur për rritjen e çmimit të energjisë. Këtë konstatim e arsyeton situata e inflacionit të lartë, situata e pandemisë, situata e sezonit dimëror, ku qytetarët dhe gjithë taksapaguesit janë shumë të rënduar për shkak të këtyre faktorëve”.

Qeveria e Kosovës në vend që të sjellë alternativa të daljes nga krizat, ajo ka kundërshtuar dhe vazhdon të kundërshtoj projektet alternative energjetike, i tha JO gazit Amerikan, i tha JO investitorëve strategjik të energjisë së erës, i tha JO të gjitha burimeve tjera alternative”, theksoi ai.

Shala konsideron se planifikimi i përbashkët Qeveri-ZRrE për ngritjen e çmimit të energjisë, i prezentuar përmes raportit konsultativ, është manipulativ në shifra dhe në përmbajtje, është i paligjshëm dhe diskriminues.

Si asnjëherë deri më tani, raporti konsultativ i Qeverisë dhe ZRrE-së, lë jashtë kufijve 4 komunat e vendit duke mos i përfshirë në ngritjen tarifore që ka paraparë për pjesën tjetër të vendit. Pra kjo ndarje është e papranueshme dhe e paligjshme”.

Kjo është pabarazi e lartë mes qytetarëve të Republikës tonë. Kjo Qeveri po heq dorë nga shtrirja e sovranitetit energjetik shtetëror, e në anën tjetër në kurriz të taksapaguesve të pjesës tjetër, paguan shpenzimet qindra milionëshe të pjesës veri”, tha ai.

Shala ftoi sërish ZRRE-në ta rikthej në pikën zero raportin konsultativ, dhe në një afat optimal të sjellë një raport profesional dhe gjithëpërfshirës, të pa ndikuar politikisht nga Qeveria e Kosovës.

***

Partia Demokratike e Kosovës, ka bërë të ditur se sot mban konferencë për media.

Konferenca do të mbahet në selinë qendrore të PDK-së.

"Partia Demokratike e Kosovës, mban të mërkuren konferencë për media.

Vendi: Selia qendrore e PDK-së.

Koha: 12:00

Jeni të mirëseardhur!", thuhet në njoftimin nga kjo parti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat