Ymerit i mbërrin fatura e KEDS-it për janar: Do të paguaj 236 euro më shumë

Aktuale

Ymerit i mbërrin fatura e KEDS-it për janar: Do të paguaj 236 euro më shumë

Më: 27 janar 2022 Në ora: 14:18
Visar Ymeri

Drejtori i Institutit “Musinë Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë se bazuar në faturën e muajit janar të energjisë elektrike, ai përllogaritet të paguajë 236 euro më shumë në muajin shkurt, kur pritet të hyjnë në fuqi strukturat e reja tarifore.

Sipas Ymerit, fatura e tij e KEDS-it për muajin janar shënon vlerën prej 146 eurove.

“Fatura e energjisë elektrike për muajin janar është shpërndarë dje (në kompleksin banesor ku banoj). Për këtë muaj kisha shpenzuar 1543 kWh në tarifën e shtrenjtë A1, dhe 1024 kWh në tarifën e lirë (të natës) A2. Vlera e kësaj fature mujore është 146.32 euro, në të cilën përfshihet edhe TVSh (10.80 euro) si dhe tarifa fikse (1.74 euro)”, shpjegoi Ymeri.

Sipas tarifave të propozuara nga ZRrE-ja, ish-deputeti ka përllogaritur se fatura e ardhshme – në rast se harxhon sasi të njëjtë të megavatëve të energjisë – do t’i vlejë 383 euro.

Kalkulimi i faturës së muajit janar me faturën potenciale të muajit shkurt, Ymerit i rezulton të ketë rritje prej 161 për qind në çmim.

“Kur e kalkulon të njëjtin shpenzim me tarifat e propozuara nga ZRrEE, vlera e faturës mbërrin në 383.06 euro. Kjo pastaj zbret në 266.61 euro pas aplikimit të subvencionit të vënë në dispozicion nga Qeveria e Republikës së Kosovës”, tha ai. “Pra fatura që sot kushton 146.32 euro do të kushtojë 383.06 euro pas 1 shkurtit”.

Sipas propozimit të ZRrE-së, tarifat e propozuara për shtrenjtimin e energjisë elektrike pritet të qëndrojnë në fuqi deri në prill të vitit 2023. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat