Xhavit Haliti: Edhe një lajm i mirë nga Amerika

Aktuale

Xhavit Haliti: Edhe një lajm i mirë nga Amerika

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 06:53
Xhavit Haliti

Një grup senatorësh amerikanë, nga të dy krahët, paraqitën një projektligj që synon të mbështesë zhvillimin ekonomik, tregtinë, si dhe të luftojë korrupsionin, përfshirë hartimin e legjislacioni të posaçëm për sanksionet, për të frenuar aktivitetet destabilizuese në Ballkanin Perëndimor.

Këtë nismë e ka mirëpritur deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, i cili e ka quajtur lajm të mirë për Ballkanin Perëndimor.

Ai ka thënë se duke e parë rritjen e ndikimit të fuqive aziatike në Ballkanin Perëndimor me në krye Rusinë destruktive, SHBA-të kanë ndërmarrë një nismë gjithëpërfshirëse që synon orientimin e rajonit tonë kah BE-ja, NATO dhe ShBA-ja.

“Në kuadër të këtyre përpjekjeve tanimë na vjen edhe një lajm i mirë nga SHBA lidhur me zhvillimin ekonomik, rendin dhe shtetin ligjor për të hapur një perspektivë të re edhe për qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Fjala është për projektligjin e paraqitur këto ditë nga një grup senatorësh amerikanë, nga të dy krahët (demokratët dhe republikanët), që synon të mbështesë zhvillimin ekonomik, tregtinë, si dhe të luftojë korrupsionin, përfshirë hartimin e legjislacionit të posaçëm për sanksionet, për të frenuar aktivitetet destabilizuese në rajonin tonë”, ka shkruar Haliti në Facebook.

Haliti ka thënë po ashtu se kjo nismë, si e tillë, duhet mirëpritur nga institucionet relevante të vendeve të Ballkanit Perëndimor, si e qëlluar dhe mbështetur.

“Nëpërmjet kësaj nisme, amerikanët mbi të gjitha synojnë të vendosin baza të shëndosha demokratike në vendet e Ballkanit Perëndimor për t’u hapur rrugë integrimeve më të gjëra euro-atalantike. Si deputet i Kuvendit do ta ofroj gatishmërinë personale për jetësimin sa më të shpejt të kësaj nisme në Kosovë, për të mirën e vendit dhe qytetarëve”, ka thënë ai.

Kjo nismë vjen në kohën më kritike për vendet e Ballkanit Perëndimor, marrë parasysh synimet ruse në rritje, pas agresionit në Ukrainë, për të destabilizuar dhe shtrirë konfliktin edhe në këtë pjesë të Evropës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat