Tirana bashkoi dy kuvendet, por kur u mbajt takimi i fundit mes dy qeverive shqiptare?

Aktuale

Tirana bashkoi dy kuvendet, por kur u mbajt takimi i fundit mes dy qeverive shqiptare?

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 10:24
Foto ilustrim

Kuvendi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, janë bërë bashkë për herë të parë në Tiranë.

Këtë seancë do të niset nga kryetarja e kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, e më pas do të flas homologu i saj nga Kosova, Glauk Konjufca.

Deputetëve do t’iu drejtohen edhe dy kryeministrat, Edi Rama dhe Albin Kurti.

Fjalime do të mbajnë edhe kryetarët e grupeve parlamentare, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme.

Ndërkaq, më 20 qershor është mbajtur mbledhja e tetë e përbashkët e të dyja qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë.

Të pranishëm aty ishin kryeministrat Albin Kurti dhe Edi Rama, e pos tyre morën edhe ministrat e të dyja kabineteve qeveritare.

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë u nënshkruan 19 marrëveshje.

Ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve do të jetë në ora 12:30.

Deri tani gjithçka është bërë gati për të filluar pritja e delegacionit të Shqipërisë në krye me kryeministrin shqiptar Edi Ramën.

Pritja dhe mbledhja do të mbahen në një hotel në kryeqytet, ku delegacioni i qeverisë shqiptare pritet të arrijë aty në orën 10:45, derisa në orën 11:00 është planifikuar pritja e kryeministrit Edi Rama nga kryeministri Albin Kurti.

Mbledhja e dy qeverive do të fillojë në orën 11:15, teksa më pas është planifikuar një konferencë për shtyp.

Ndryshe, mbledhja e fundit e dy qeverive ishte mbajtur në nëntor të vitit të kaluar në Elbasan, ku ishin nënshkruar 19 marrëveshje

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat