Rriten rastet e raportuara të dhunës gjinore dhe kërkesat për urdhëra mbrojtës

Aktuale

Rriten rastet e raportuara të dhunës gjinore dhe kërkesat për urdhëra mbrojtës

Më: 31 janar 2023 Në ora: 11:28
Foto nga takimi

Rastet e raportuara të dhunës gjinore në Kosovë, si dhe kërkesat për urdhëra mbrojtës kanë shënuar rritje gjatë viteve të fundit. Kështu u tha sot në të gjeturat e Raportit për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”.

Dea Fetiu, hulumtuese në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë nga të gjeturat e këtij raporti, u shpreh se kanë kuptuar se shpesh ka mungesë të informacionit, siç tha ajo, gratë shpesh nuk kanë informacione se mund t'i kërkojnë të drejtat e tyre.

"Barrierat e raportimit ndër të tjera përfshijnë, mungesën e informacionit, stigmën sociale, mungesën e besimit në institucione, mungesën alternative, shkeljen e konfidencialitetit", tha Fetiu.

Nga problemet e rasteve të dhunës së trajtimit është se me programe të kufizuara të riintegrimit, të mbijetuarat shpesh detyrohen të kthehen në ambientet e dhunës.

Nga fokusgrupet nëpër komuna, disa nga faktorët kryesorë nga të gjeturat e prezantuara që janë shtytës për Dhunën në Baza Gjinore në Kosovë janë rrethanat e këqija ekonomike, mentaliteti mbizotrues patriarkal, nivele të ndryshme arsimimi mes burrave dhe grave, praktikat e dobëta të raportimit mediatik të Dhunës në Baza Gjinore që nuk e respektojnë të drejtën e tyre për privatësi.

Disa nga rekomandimet e dhëna gjatë prezantimit të rajonit janë, të realizohen fushata informuese dhe vetëdijesuese për DhBGj-në, masa më të mëdha mbrojtëse për të mbijetuarat e dhunës në familje dhe të fokosohet në programet e rehabilitimit dhe riintegrimit të tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat