Abdixhiku thërret seancë të jashtëzakonshme për dialogun me Serbinë

Aktuale

Abdixhiku thërret seancë të jashtëzakonshme për dialogun me Serbinë

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 12:02
Lumir Abdixhiku

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thirrur sot seancë të jashtëzakonshme në Kuvend për të diskutuar në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi.

Këtë seancë, ai e thirri pas fjalimit të Kurtit i cili propozoi që opozita ta thërrasë seancën në mënyrë që të jetë seancë e mbyllur.

“Ky ka pranuar që nga një marrëveshje finale të pranosh një marrëveshje që nuk është finale dhe ky është një devijim i dialogut”.

“Po negocion për një marrëveshje që njohjen nuk e ka në qendër dhe ky është një devijim i rëndë”.

“Në këtë marrëveshje nuk dhe përgjigje as për dëmet, pra ju nuk po tregoni se çfarë do të bëhet, por e ke pranuar një dokument, si mund ta pranosh një dokument që as nuk është për marrëveshje finale dhe as për njohje në qendër”.

“Meqenëse keni devijuar kaq shumë, unë e thërras një seancë të jashtëzakonshme”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat