Blinken kërkon shtensionim të menjëhershëm në veri të Kosovës

Aktuale

Blinken kërkon shtensionim të menjëhershëm në veri të Kosovës

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 14:58
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, u kërkoi krerëve të Kosovës dhe atyre të Serbisë që të ulin tensionet, duke paralajmëruar se ata po rrezikojnë aspiratat e integrimit evropian.

“Ne u bëjmë thirrje qeverive të Kosovës dhe të Serbisë që të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për të ulur tensionet”, u tha Blinken gazetarëve në Oslo të Norvegjisë.

Blinken i bëri këto komente pasi u takua me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Kjo nuk është hera e parë që sekretari Blinken ka reaguar për tensionet në pjesën veriore të Kosovës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat