BE kërkoi zgjedhje të reja në veri të Kosovës, reagon kryeministri Rama

Aktuale

BE kërkoi zgjedhje të reja në veri të Kosovës, reagon kryeministri Rama

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 16:50
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas thirrjes së BE-së, e cila I kërkoi Kosovës të shpallë zgjedhje të reja në katër komunat e veriut, që banohen me shumicë serbe.

Shefi i qeverisë tha se kjo thirrje nuk mund të ishte më e qartë se kaq.

Me një shënim në “Twitter”, Rama shkruan se prania e policisë së Kosovës në mbrojtje të ndërtesave boshe është një lëvizje absurde, po dhe vendosja e ushtrisë serbe në kufi është veprim joevrpian.

“BE-ja nuk mund të ishte më e qartë! Vazhdimi i këtij mosplani absurd duke vendosur policinë për të mbrojtur ndërtesat boshe në të cilat zyrtarët e zgjedhur nuk mund të hyjnë, dhe nga ana tjetër, vendosja e trupave të ushtrisë për të kënduar në kufirin e një vendi tjetër nuk mund të ishte më vetëshkakuese dhe më pak evropiane”- shkruan Rama.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat