Debati për rezervat shtetërore, Tahiri pyet se çka u bë me polakun

Aktuale

Debati për rezervat shtetërore, Tahiri pyet se çka u bë me polakun

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 12:22
Besnik Bislimi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, i ka dhënë mbështetje inicimit të LDK-së për themelimin e Komisionit Hetimor Paralamnetar lidhur me çështjen e rezervave shtetërore.

Shefi i deputetëve të AAK-së, Besnik Tahiri në seancën e Kuvendit tha se kjo çështje duhet të trajtohet edhe në aspektin politik.

Tahiri ka pyetur edhe për një polak për të cilin thuhet se ka qenë i përfshirë në rastin e rezervave shtetërore.

“Po duam me pa këtë mega skandal pak edhe në perspektiven politike, sepse kur keni ardhë në pushtet ju keni thënë se do të ndalet gjakderdhja financiare. Ky skandal korruptim e ka lidh një njeri që e ka një furrë. Qysh mundet një njeri i caktun me betim politik, qysh ka mujt me hi. Ku mbet ai polaku, a e gjetë”, ka thënë Tahiri.

Polaku,Tomasz Tokarski të cilin e përmendi Tahiri, sipas raportimeve në media në Agjencinë e Regjistrimit të Bizneseve hapi degën e kompanisë fiktive XANTO me emrin XANTO KOS L.L.C në vitin 2021.

Mahmut Halimi, avokati i njërit nga të dyshuarit për dallavere me rezerva, Ridvan Muharremi, kishte thënë se Tokarski ka qenë në Kosovë, por që organet e shtetit nuk janë marrë fare me të, përkundër që ishin njoftuar.

Një detaj që ka treguar avokati Halimi është se Tokarski ishte arsyetuar se ka vajzën e tij me kancer dhe kjo është arsyeja që nuk e ka kryer furnizimin me 120 mijë kilogramë sheqer dhe 200 mijë litra vaj përkundër që pagesat ishin kryer.

Më vonë, sipas avokatit, Tokarski ishte arsyetuar se nuk po arrin ta sjell mallin në Kosovë për shkak të bllokimit të mallrave që të kalojnë nga Serbia. Dhe pas një kohe, pronari i kompanisë XANTO nuk është lajmëruar fare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat