‘Dita pa makina’, nga ora 10:00 kjo rrugë mbyllet për vetura

Aktuale

‘Dita pa makina’, nga ora 10:00 kjo rrugë mbyllet për vetura

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 07:34
Foto ilustrim

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare pa Makina.

Kjo synon sensibilizimin e njerëzve që të shmangin të paktën për një ditë makinat e tyre, të cilat emetojnë lëndë të dëmshme për organizmin dhe si një përpjekje për të kontribuar në mbrojtje të mjedisit.

Që prej vitit 1988 në Paris ka filluar të festohen kjo ditë dhe brenda katër viteve ka arritur të bëhet Dita Botërore e Lëvizjes pa Makina në të gjithë botën.

Në kuadër Ditës Ndërkombëtare pa Makina, sot rruga “Dëshmorët e Kombit” në Prishtinë do të jetë e mbyllur për qarkullim të veturave nga ora 10:00 deri në 15:00.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat