SHBA dhe Rusia përplasen ashpër për Kosovën - Bota Sot
SHBA dhe Rusia përplasen ashpër për Kosovën

Aktuale

E diel, 21 tetor 2018

SHBA dhe Rusia përplasen ashpër për Kosovën

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 18:16
ilustrim

Një diskutim interesant u zhvillua në Twitter, midis Ambasadës Ruse në Kanada dhe Komitetit të Politikës së Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA, me temën kryesore që ishte Kosova.

Së pari, ambasada ruse ka shkruar për komentet e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi gjatë qëndrimit të tij në Ottawa (Kanada) ku pas vizitës së fundit Thaçi ka folur për qëndrimet e anti-ruse në mediat kanadeze, duke i përkujtuar sipas ruseve se Kosova është Serbi.

Këto komente zgjuan reagimin e Komitetit të Politikës së Jashtme të Kongresit të SHBA, duke shkruar se, “Kosova është shtet i pavarur dhe se Krimea është pjesë e Ukrainës.

Edhe në të kaluarën ka pasur përplasje të tilla.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test