Deklarimet e SHBA-së për Specialen të merren me seriozitet - Bota Sot
Deklarimet e SHBA-së për Specialen të merren me seriozitet

Aktuale

E mërkurë, 17 tetor 2018

Deklarimet e SHBA-së për Specialen të merren me seriozitet

Më: 3 janar 2018 Në ora: 22:21
Departamenti Amerikan i Shtetit

Departamenti Amerikan i Shtetit u ka bërë thirrje liderëve te Kosovës  dhe deputetëve të parlamentit ta ruajnë zotimin për punën e Dhomave të Specializuara dhe ta lënë te pandryshuar autoritetin dhe juridiksionin e gjykatës.

Këto thirrje vijnë disa ditë pas përpjekjeve të Parlamentit të Kosovës për të  shfuqizuar Ligjin për Gjykatën Speciale.

Analisti Bekim Kabashi theksoi se viti 2018 pritet të jetë një vit i brishtë për stabilitetin politik

Kabashi theksoi se deklaratat që vijnë nga Amerika janë tepër serioze siç dhe është serioze dhe interesi i disa grupeve të individëve për ta shfuqizuar këtë gjykatë.

E profesori dhe njëherësh njohësi i çështjeve politike në vend, Muhamed Kelmendi thotë se me Amerikën duhet të bisedohet për zgjerimin e kompetencave të këtij ligji, pra për dënimin edhe të kriminelëve serb, “e nëse kjo nuk ndodh atëherë të ndodhë edhe shfuqizimi i saj”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test