Tregon analisti politik, ky është qëllimi i Listës Serbe në Kosovë - Bota Sot
Tregon analisti politik, ky është qëllimi i Listës Serbe në Kosovë

Aktuale

Tregon analisti politik, ky është qëllimi i Listës Serbe në Kosovë

Nga: H.Orana Më: 16 prill 2018 Në ora: 16:55
Lista serbe

Lista Serbe ende nuk ka treguar nëse do të kthehet në koalicionin qeveritar, madje këtë vendim do ta marr brenda pak ditësh.

Mungesa e Listës Serbe në Kuvend po I shkakton probleme koalicionit qeveritar, duke ia pamundësuar miratimin e disa çështjeve që po shqyrtohen në Kuvend.

Image
Skender Zogaj

Analistët politikë rolin e Listës Serbe po e shohin si pengues në proceset politike. Kështu sipas analistit Skender Zogaj, Lista Serbe në jetën politike të Kosovë është vetëm për një qëllim, e ky qëllim është që, kurdo e kudo që i jepet mundësia, të pengojë të gjitha proceset zhvillimore të shtetit të Kosovës.

“Prandaj, është krejtësisht normale që Lista Serbe të tentojë të bllokojë proceset politike, tash kur subjektet politike shqiptare e kanë humbur busollën dhe në mënyrën më primitive po i kontribuojnë zgjerimit dhe thellimit të krizës që po e ngulfat vendin. Lista Serbe është duke i sprovuar partitë shqiptare, duke qëndruar anash dhe ndjekur me kujdces zhvillimet politike, me shpresën që partitë shqiptare do ta hanë njëra-tjetrën dhe, kur kjo të ndodh Lista Serbe solemnisht të realizojë "ceremonialin e hareshëm motor" të politikës primitive shqiptare! Kjo është dëshira e Liatës Serbe, dhe për këtë qëllim po ndodh bojkotimi perfid”, thekson Zogaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test