Deklarata për Vetëvendosjen, Abazi “përplaset” me Serwer - Bota Sot
Deklarata për Vetëvendosjen, Abazi “përplaset” me Serwer

Aktuale

E hënë, 15 tetor 2018

Deklarata për Vetëvendosjen, Abazi “përplaset” me Serwer

Nga: A.M. Më: 26 prill 2018 Në ora: 16:19
Haki Abazi

Analisti politikë, Haki Abazi ka reaguar pas deklaratave të diplomatit amerikan Daniel Serwer rreth Lëvizjen Vetëvendosje, si dhe për Listën Serbe.

Abazi ka shkruar në Facebook se deklarata e Sewer për VV është skandaloze, e papërgjegjshme dhe e ka akazuar për përkrahje nga Thaci& Co Pronto.

Postimi i plotë:

Deklaratat e Daniel Serwer

Kjo qe ka deklaruar Daniel Serwer nuk eshte hera e pare dhe as nuk do te jete e fundit. Deklarata e tij eshte gjysem e vertete. Lista Srpska eshte jokushtetuese dhe nuk respekton shtetesine e Kosoves. Gjithashtu Lista Srpska eshte nje marionete dhe instrument i Beogradit per te realizuar qellimet e veta te cilat nuk i ka arritur nepermejt luftes dhe gjenocidit ne tentative ndaj Shqiptareve. Lista Srpska eshte sabotuesi i shterformit te Kosoves si shtet sekular dhe Evropian.

Dekalarata e Serwer per VV eshte skandaloze, e papergjegjeshme dhe e ndikuar nga kontraktuesit e Serwer, Thaci& Co Pronto. Sinqerisht me vjen keq per nivelin qe ka rene Serweri duke qene se ka luajtur nje rol konstruktiv gjate konfliktit ne ish Jugosllavi

Me Serwer kemi njohje personale per nje kohe te gjate dhe perplasja per ate se cfare po ndodhe ne Ballkan ka qene e shpeshte. Dhe tani se fundmi ai si duket flet ne baze te disa raporteve te cuditshme te Ardian Shtunit per radikalizem dhe ekstremizem qe as per se afermi nuk pershkruajne realitetin por jane analiza per te vazhduar konsulencat dhe pagesat e Ardian Shtuni, nje djale i padijshem dhe i pavetedisjeshem se sa shume deme eshte duke bere me ato shkrimet e tija te pabazuara dhe pargjykuese qe merren ne reference nga Serwer kur flet per mudesine e minishteteve islamike ne Ballkan.

Gjithashtu Serwer i perkrahur nga Thaci& Co, jo per here te pare dhe jo pa qellim leshon dekalrata qe luajne ekonomine me te verteten. Keto deklarata jane per te mos u marre sersiozisht sidomos per faktin qe Serwer nuk ka informacion te dores se pare dhe jorralle deklaratat e tij jane te nxitura ne momente te luhatshme politike te klanit PRONTO qe ngrehin dyshime per mundesine e pagesave qe shkojne ne drejtim te tij. Ky konflikt i mundeshem interesi duhet sqaruar deri ne fund nga mediat qe publikojne pa pardon qendrimet e tij. Gjithashtu duhet sqaruar qe Daniel Serwer nuk perfaqeson mendimin e askujt ne administraten amerikane perkundrazi ai flet ne emrin e tij personal.

Serwer gjithashtu eshte perplasur me raportin e Atlantic Council ku une kam kontribuar dhe ka kundershtuar pa asnje argumentim rekomandimet dhe ka nxitur dyshime dhe ceshtje qe jane aspak te bazura as ne studime empirike e as fakte dhe analiza shkencore/ shoqerore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test