Haki Abazi e zbulon, për këta njerëz dhe udhëheqës ka ardh koha, ja çfarë i duhet vendit - Bota Sot
Haki Abazi e zbulon, për këta njerëz dhe udhëheqës ka ardh koha, ja çfarë i duhet vendit

Aktuale

E mërkurë, 24 tetor 2018

Haki Abazi e zbulon, për këta njerëz dhe udhëheqës ka ardh koha, ja çfarë i duhet vendit

Nga: P.R Më: 17 maj 2018 Në ora: 06:39
Haki Abazi

Analisti politik dhe njohësi i zhvillimeve politike në vend e më gjerë, Haki Abazi, përmes një postimi në facebook, ka shkruar se ka ardh koha për udhëheqës vizionar e një ekip reformatorësh.

“Koha per udheheqes vizionar, me integritet qe ja kthen kuptimin shtetit te se drejtes dhe demokracise, qe flet se paku disa gjuhe mire e qe nuk ne neshtrohet, qe kupton vleren dhe rendesine e diversitetit por qe ruan fundamentin e identiteteti kombetar qe pa ndjenjen e inferioritetit hap shtigje ne pune ekipore per interes te publikut. Vendi ka nevoje per nje ekip reformatoresh, guximtar, punetore, pa lakmi dhe pa dyshime mbi vehten. Ky vend dhe ky popull nuk duron me demagog, njerez qe shkruajne lavde e libra per vehte, falsifikatore te historise se kaluar dhe se tanishmes. Ne krye te shteti duhet vene jo njerez qe erdhen nga privilegjet e fituara ne kurriz te tjereve duke ndejtur anash dhe ne momente te caktuara me brryll apo ne emrin dhe gjakun e te tjereve bjerren token dhe pasurine vendit dhe mbyten shpresen. Nuk na duhe qymyrxhinjet e batakqinjet por ata qe i duan dhe i ruajne lumenjte, bjeshket dhe fushat e vendit”, ka shkruar Abazi, përcjellë “Bota sot”.

Ky është postimi plotë:

Koha per udheheqes vizionar, me integritet qe ja kthen kuptimin shtetit te se drejtes dhe demokracise, qe flet se paku disa gjuhe mire e qe nuk ne neshtrohet, qe kupton vleren dhe rendesine e diversitetit por qe ruan fundamentin e identiteteti kombetar qe pa ndjenjen e inferioritetit hap shtigje ne pune ekipore per interes te publikut. Vendi ka nevoje per nje ekip reformatoresh, guximtar, punetore, pa lakmi dhe pa dyshime mbi vehten. Ky vend dhe ky popull nuk duron me demagog, njerez qe shkruajne lavde e libra per vehte, falsifikatore te historise se kaluar dhe se tanishmes. Ne krye te shteti duhet vene jo njerez qe erdhen nga privilegjet e fituara ne kurriz te tjereve duke ndejtur anash dhe ne momente te caktuara me brryll apo ne emrin dhe gjakun e te tjereve bjerren token dhe pasurine vendit dhe mbyten shpresen. Nuk na duhe qymyrxhinjet e batakqinjet por ata qe i duan dhe i ruajne lumenjte, bjeshket dhe fushat e vendit

Ky vend ka shpirt , ky vend ka miq, ky vend ka ideal dhe njerez qe nuk kane pranuar te perlyehn kurre ne lojne e ndyte te pasurimit me ndjresen punetorit, arsimtarit, minatorit, bujkut dhe atyre nenave qe rriten dhe po rrisin jetima. Ka njerez qe nuk lejojne poshtrimin e dyte nga Gjuric dhe soji i tij. Ka njerez ky vend qe me nuk lejojne qe historia e 1945 dhe 1998 te perseritet. Ketu ka njerez qe kujtojne dhe kerkojne drejtesine per vllezerit Bytyci, krejt diaspora dhe krejt ata qe edhe sot nuk ju dihen eshterat. Ka njerez qe Greqine nuk lejojne ta poshteroje Camerine duke e kerkuar Gjirokastren dhe nuk e lejon Serbine ta poshtroje luginen e Toplices e Presheves duke kerkuar tokat e rrejshme ne Kosove. Ketu nuk behet fjale per asnjelloj religjioni por per pasurite natyrore qe me strategji i kane okupuar duke u vendosur pikerisht ne vendet ku jane keto pasuri. Nuk jemi nacionalist qe flasim hapur, ne qe nuk lejojme dhe pranojme me te rradhitemi ne radhen e kasaphanes dhe te lejojme nenshtrimin para nje qellimi shovenist e shfaroses por kerkojme qe shteti yne te kete kuptim dhe permbajtje dhe respekt. Nuk mundem me te mrremi me inferioritet ndaj te tjereve dhe per te tjeret. Sot, kjo elite e ka ktheyr vendin ne varesi te nje 4% te popullates e cila ne cfaredo menyre ka qene e involvuar ne aparteidin e 90tave, supprimimin e te drejtave te vendit dhe ne fund kasaphanes dhe dhunimeve ne vend. Sot falja eshte aty, por jo edhe mirekuptimi qe ky 4% te mbaje peng ardhmerine e vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test