Salihu i PSD-së i shqetësuar për kushtet e policëve - Bota Sot
Salihu i PSD-së i shqetësuar për kushtet e policëve

Aktuale

E martë, 16 tetor 2018

Salihu i PSD-së i shqetësuar për kushtet e policëve

Më: 14 qershor 2018 Në ora: 12:28
Deputeti i Partisë Socialdemokrate Salih Salihu

Deputeti i Partisë Socialdemokrate Salih Salihu, ka ngritur problemin e mungesë së sigurimeve shëndetësore dhe jetësore të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës dhe mungesës së infrastrukturës nëpër stacionet policore.

Sipas deputetit Salihu, shumë policë kanë humbur jetën në krye të detyrës dhe shumë tjerë janë lënduar, ku kanë hasur në vështirësi në trajtimin mjekësor.

Salihu: Mungesa e sigurimeve shëndetësore po e vështirëson trajtimin e tyre

“Sot Policia e Kosovës është e vetmja polici në botë që nuk kanë sigurime shëndetësore dhe sigurim jetësor. Në krye të detyrës policët e Kosovës shumë herë kanë qenë të rrezikuar apo janë lënduar dhe mungesa e sigurimeve shëndetësore kanë vështirësuar trajtimin mjekësor apo të shërbimit për familjarët e policëve që kanë humbur jetën. Që nga themelimi i Policisë së Kosovës deri me tani 17 pjesëtar të saj kanë humbur jetën në vendin e punës. Kurse numri i policëve të lënduar në krye të detyrës konsiderohet shumë i lartë. Së fundi kemi humbjen e jetës së dy policëve gjatë kryerjes s detyrës zyrtare në magjistralen Hani i Elezit-Kaçanik”, theksoi Salihu.

Sipas tij, Policia e Kosovës nuk ka as kushtet të mjaftueshme infrastrukturore e logjistike për ta kryer punën ashtu siç duhet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test