Reçica premton angazhim të mëtejmë për viktimat e dhunës seksuale - Bota Sot
Reçica premton angazhim të mëtejmë për viktimat e dhunës seksuale

Aktuale

Reçica premton angazhim të mëtejmë për viktimat e dhunës seksuale

Më: 19 qershor 2018 Në ora: 16:06
Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica mori pjesën në lansimin e fushatës “Bëhu zëri im”, në kuadër të ditës ndërkombëtare për eliminimin e dhunës seksuale në konflikte.

Në një postim në faqen e tij zyrtare në Facebook, Reçica tha se Qeveria e Kosovës ka nisur njohjen e statusit dhe kompensimin e viktimave të dhunës seksuale të luftës së fundit në Kosovë mirëpo sipas tij, kompensimi material nuk shlyen plagët e kësaj kategorie.

“Po angazhohemi fort që kjo kategori të gëzojë shërbime të mirëfillta shëndetësore, punësim dhe aftësim profesional, rehabilitim jetësor dhe barazi në shoqëri”, shkroi Reçica.

Tutje, ministri shtoi se përkushtimi ndaj kësaj kategorie shkon përtej përpjekjeve institucionale dhe se të drejtat e merituara dhe barazia në shoqëri për këto viktima arrihen vetëm nëpërmjet angazhimit të përbashkët të të gjithë hallkave të shoqërisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test