Minatorët vazhdojnë grevën, kërkojnë t’i vizitojë Haradinaj - Bota Sot
Minatorët vazhdojnë grevën, kërkojnë t’i vizitojë Haradinaj

Aktuale

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Minatorët vazhdojnë grevën, kërkojnë t’i vizitojë Haradinaj

Më: 11 korrik 2018 Në ora: 12:55
Trepçe

Ka vazhduar sot dita e trete e grevës së minatorëve.

Ata thonë se janë të lodhur dhe të zhgënjyer që edhe pas tre ditësh grevë nuk ka ardhur askush nga zyrtarët e lartë institucionalë për t’i vizituar dhe për t’i dëgjuar kërkesat e tyre, me përjashtim të disa deputetëve.

Këta u bëjnë thirrje kryeministrit dhe institucioneve përgjegjëse që t’i vizitojnë dhe t’i marrin parasysh kërkesat e tyre, në të kundërtën greva nuk do të ndalet, derisa thonë se për hapa të tjerë në rast se nuk ka ndryshim do të vendosin vetë minatorët.

Ndër kërkesat  e tyre janë njohja e pensionit – 70% e pagës, 50-55 vjeç pension i parakohshëm, njohja e stazhit te punës gjatë viteve 1989-1999 dhe ruajtja e aseteve te Trepçes, pra të gjitha asetet e Trepçes të përfshihen në draft status.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test