Drenica në zi: Vdes ish-komandanti i UÇK-së - Bota Sot
Drenica në zi: Vdes ish-komandanti i UÇK-së

Aktuale

E premte, 16 nëntor 2018

Drenica në zi: Vdes ish-komandanti i UÇK-së

Nga: N.Sh Më: 13 korrik 2018 Në ora: 23:04
UÇK

Salih Muqaku i njohur ndryshe edhe si Komandant “Rrufeja” sot ka ndërruar jetë.

Komandat “Rrufeja” nga fshati Nekoc i komunës së Drenasit u lind më 24 prill 1962.

Që nga vitet e 90-ta ka qenë i angazhuar në aktivitetet për çlirimin e vendit, ndërsa nga viti 1998 ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ishte pjesëmarrës në betejën e Rahovecit, Caralevës, Luzhnicës dhe në çdo vend ku kërkohej nevoja për përforcime për çlirimin e vendit nga okupatori serb.

Kontributi i tij në betejën e Llapushnikut bëri që ai të kurorëzohet me nofkën Rrufeja, duke tërhequr veteranin Fetah Zogu, gjatë konfromtimit të ashpër dhëmb për dhëmb me forcat armike.

I ndjeri la pas dy djem, Albertin dhe Qëndrimin si dhe vajzën Albinën.

Image
Salih Muqaku
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test