Pamje të rralla: Këta mercenar rusë lanë eshtrat në Kosovë - Bota Sot
Pamje të rralla: Këta mercenar rusë lanë eshtrat në Kosovë

Aktuale

E martë, 23 tetor 2018

Pamje të rralla: Këta mercenar rusë lanë eshtrat në Kosovë

Nga: N.Sh Më: 20 korrik 2018 Në ora: 21:25
Pamje nga video

Të gjithë e dimë se në Kosovë, gjatë luftës së fundit të vitit 1998-99, përvec serbëve ka pasur edhe mercenar, si rus, grek, malazez... të cilët kanë luftuar kundër Ushtrisë Çllirimtare të Kosovës, shkruan gazeta “Bota sot”.

Disa prej tyre, kanë përfunduar të vdekuar gjatë përballjes me forcat e UÇK-së.

Njëri prej mercenarëve rus, ka folur për luftën e zhvilluar në Kosovë.

Në këtë video, shihen duke folur edhe protagonistët e lutës të cilët tregojnë se si e kanë vrarë mercenarin rus.

Rusi Albert Andijev i cili edhe sot vazhdon të jetojë i lirë në Beograd ndonëse gjatë luftës në Kosovë kishte kryer shumë krime, thotë se shqiptarët ishin shumë të përgatiur për luftë dhe se përballja me ta ishte e vështirë.

Andijev në përballje me UÇK-në në kufirin shqiptaro-shqiptar kishte humbur edhe njërin sy.

Më poshtë keni disa pamje të shëputura nga mediat ruse tregojë po ashtu  edhe të tjerët që kishin përfunduar të vdekur në këto përballje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test