Isa Mustafa për ndarjen: Nuk i besohet as Thaçit, as Haradinajt - Bota Sot
Isa Mustafa për ndarjen: Nuk i besohet as Thaçit, as Haradinajt

Aktuale

E hënë, 22 tetor 2018

Isa Mustafa për ndarjen: Nuk i besohet as Thaçit, as Haradinajt

Më: 10 gusht 2018 Në ora: 18:47
Isa Mustafa

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë është një retorikë shterpe, ndonëse e papërgjegjshme dhe e rrezikshme.

Kreu i LDK-së thotë se rihapja e çështjes së Kosovës është e barabartë me rihapjen e pavarësisë. Sipas tij, këtë nuk ka të drejtë ta bëjë askush dhe se me Serbinë na nevojitet marrëveshje për njohje reciproke, në kufijtë në të cilët Kosova ka shpallur pavarësinë dhe është njohur ndërkombëtarisht.

“Nevojitet normalizim i marrëdhënieve dhe fqinjësi e mirë”, deklaroi Mustafa.

Ai thotë se as presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit e as kryeministrit të vendit, Ramush Haradinajt, nuk u besohet.

“Është një retorikë shterpe, por e papërgjegjshme dhe e rrezikshme. Njëri premton se e marrim Luginën e Preshevës dhe nuk japim asgjë, e tjetri se korrigjimi i kufijve shkakton luftë, por të gjithë qeverisin bashkërisht, së bashku i ndajnë rolet, së bashku paraqiten në Bruksel dhe bashkërisht mundohen të mashtrojnë opinionin. Nuk i besohet as njërit e as tjetrit”, ka deklaruar Mustafa.

Mustafa flet edhe për çështjen e sigurisë në vend, për koalicionin aktual qeverisës, për presidentin Hashim Thaçi si udhëheqës i dialogut me Serbinë, për atë se a do ta ketë Thaçi më votën e partisë së tij, për koalicionin e mundshëm qeverisës në rast se vendi shkon në zgjedhje të parakohshme, e për shumë tema tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test