Arifi: Asociacioni nuk do të shërbej si instrument i Serbisë për defunksionalizim të shtetit të Kosovës - Bota Sot
Arifi: Asociacioni nuk do të shërbej si instrument i Serbisë për defunksionalizim të shtetit të Kosovës

Aktuale

Arifi: Asociacioni nuk do të shërbej si instrument i Serbisë për defunksionalizim të shtetit të Kosovës

Nga: N.A Më: 16 gusht 2018 Në ora: 17:12
?Shefii delegacionit të Kosoves , Avni Arifaj

Shefii delegacionit të Kosovës , Avni Arifaj përms një postimi në facebook ka shkruar se Kosova tashmë duhet ta krijojë asociacionin e komunave serbe .

Tutje Arifaj ka shtuar se formimi i asociacionit nuk do të ndikojë në mos kontrollimin e shtetit të Kosovës.

Shefi i delegacionit të Kosovës ka shtuar se ideja që nëpërmjet asociacionit të depërtohet në funksionim të shtetit të Kosovës është perfide dhe nuk do të kaloj

Më poshtë mund të lexoni statusin e plotë:

Kosova ka marrë obligim ndërkombëtarë për krijimin e asociacionit të komunave serbe si formë e avancimit të pozit?s së komunitetit Serb në Kosovë. Në këtë qëndrim Kosova vazhdon të kërkojë zgjidhje dhe ka koncenzus të mjaftueshëm në shoqërin e Kosovës për gjetjen e një zgjidhje gjithnjë duke ruajtur kushtetutshmërinë, têrësinë territoriale dhe funksionalitetin e shtetit. Kosova kurrë nuk ka marrë obligim që të krijojë asociacion që do t? shërbejë si instrument i shtetit Serb për defunksionalizimin dhe kontrollimin e shtetit të Kosovës. Ideja që nëpërmjet asociacionit të depërtohet në funksionim të shtetit të Kosovës është perfide dhe nuk do të kaloj

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test