Akuzat e Konjufcës ndaj Haradinajt pasi e quajti Kurtin ‘hajn dhe ordiner mashtrues’ - Bota Sot
Akuzat e Konjufcës ndaj Haradinajt pasi e quajti Kurtin ‘hajn dhe ordiner mashtrues’

Aktuale

Akuzat e Konjufcës ndaj Haradinajt pasi e quajti Kurtin ‘hajn dhe ordiner mashtrues’

Më: 28 gusht 2018 Në ora: 09:52
Haradinaj dhe Kurti

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka akuzuar kryeministrin e vendit, Ramush Haradinajn dhe kryeparlamentarin, Kadri Veseli për rastin e fryrjes së listave të veteranëve.

Ai duke komentuar gjuhen e kryeministrit, ndaj prokurorit Blakaj dhe kryetarit të VV-së Albin Kurtit, Konjufca ka akuzuar Haradinajn dhe Veselin për fryrje të këtyre listave. Ka thënë se të gjithë veteranët mashtrues ose janë të afërm të dy liderëve ose e kanë blerë këtë status.

“Një kryeministër që e lë një dokument të shkruar, me nënshkrim, ku i tregon prokurorit qysh duhet të bëjë hetime, është një dokument turpi, i ndërhyrjes së qeverisë në sistemin e drejtësisë. Ky e di se nuk do të ishte kryeministër tamam nëse nuk e kontrollon edhe drejtësinë. Është shumë shqetësuese kjo për arsye se një vend që ndërtohet në parimin e ndarjes së pushteteve, një kryeministër që i tregon prokurorit çfarë duhet të bëjë, tregon se kryeministri ynë ose nuk ka haber mbi konceptin e sistemit politik, ose edhe më keq, e kupton se pushtetet janë të ndara dhe qëllimisht ndërhyn në sistemin e drejtësisë”.

“Fakti se ka ndërhyrë tregon se përmes këtij hetimi, prokurori special e ka prekur problemin në nerv sepse të gjithë këta që po reagojnë, Haradinaj e Veseli, po tregojnë se afera e veteranëve të rrejshëm është projekt politik, është një marrëveshje politike mes burrështetasve, që përkthehet në maksimizim të votave. Nga qershori i vitit të kaluar, kur e panë se VV po del partia e parë, ka filluar kjo aferë, duke fryrë lista për të krijuar njerëz që të fitojnë pensione të pamerituara. Ky nuk është vetëm dëm politik, por edhe ekonomik – si të vjedhësh një tender, por në kuptimin moral e politik është edhe më e rëndë. Më e rëndë sesa dhënia e 53 milionë eurove për Bechtel Enkës, sepse prek themelin e vlerave të lirisë sonë”.

“Të gjithë ata dëshmorë, e gjithë ata veteranë që kanë kapur pushkën, të dalin 28 mijë veteranë të cilët ose janë futur aty për shkak se janë akraba të komandantëve apo burrështetasve, mbi të gjitha të Veselit e Haradinajt, apo edhe që kanë blerë, është turpi i turpit të pasluftës. Komandantët e luftës janë komandantë të veteranëve të vërtetë, por në paqe u bënë komandantë të veteranëve të rremë”, theksoi Konjufca në interaktiv.

Haradinaj ditë më parë lidhur me këtë rast e ofendoi edhe kryetarin e VV-së, Albin Kurtin të cilin e quajti hajn dhe ordiner mashtrues. Kjo për shkak se sipas Haradinajt, Kurti nuk ka respektuar asnjëherë as prokuror dhe as gjykatës. Sipas tij Kurti ka shfrytëzuar çdo mundësi për ta ofenduar sistemin e drejtësisë së Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...