Mogherini pret bisedime 'të vështira, por të mundura' mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel javën tjetër - Bota Sot
Mogherini pret bisedime 'të vështira, por të mundura' mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel javën tjetër

Aktuale

Mogherini pret bisedime 'të vështira, por të mundura' mes Thaçit e Vuçiqit në Bruksel javën tjetër

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 22:51
Thaçi, Mogherini dhe Vuçiq

Shefja për politikë të jashtme e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka thënë të mërkurën se pret negociata “të vështira, por të mundura” për një marrëveshje të qëndrueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel, javën e ardhshme.

Më herët, të mërkurën, Mogherini ka mbërritur në Vjenë, ku ajo do të kryesojë një takim joformal dyditor, me ministrat e Punëve të Jashtme të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, që pritet të fillojë të enjten.

“Unë do të kem një sesion të ri të dialogut me të dy presidentët, [atë të Serbisë, Aleksandar] Vuçiq, dhe [atë të Kosovës, Hashim] Thaçi, në Bruksel, të premten e javës së ardhshme, më 7 shtator”, është shprehur Mogherini.

“Ne do të vazhdojmë me bisedime të vështira, por, siç kam thënë, të mundura, për një marrëveshje obliguese ligjore”, ka thënë shefja për politikë të jashtme e BE’së.

Ajo i ka thënë këto deklarata pas bisedimeve me presidentin e Austrisë, Alexander van der Bellen, bën të ditur Shërbimi Evropian për Veprim të Jashtëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...