Sejdiu i vendosur: Nesër do të kalojë Rezoluta për dialogun me Serbinë - Bota Sot
Sejdiu i vendosur: Nesër do të kalojë Rezoluta për dialogun me Serbinë

Aktuale

Sejdiu i vendosur: Nesër do të kalojë Rezoluta për dialogun me Serbinë

Më: 3 shtator 2018 Në ora: 09:00
Dardan Sejdiu

Kryesia e Kuvendit ka vendosur sot që nesër të mbahet searnca e jashtëzakonshme lidhur me korrigjimin e kufijve, me kërkesë të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Deputeti i Partisë Social Demokrate, Dardan Sejdiu tha pas mbledhje së Kryesisë se presin që neser të kalojë rezoluta e cila ka të bejë për dialogun me Serbinë.

"Partia ka një kohë që e ka kërkuar një seancë për të biseduar për dialogun. Presidenti po vazhdon avantura në këtë drejtim, kjo është republikë parlamentare dhe dialogu duhet t’i kthehet Kuvendit.

“Shpresojmë që rezoluta ti marrë votat. Çdo diskutim jashtë kuvendit dhe pa mandat të Kuvendit është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës e cila e përcakton vendin si republikë parlamentare Duhet të jemi serioz Partnerët po na thonë që nuk do jemi dado të Kosovës dhe Kuvendi I Kosovës është vendi i vetëm ku mund ta bëjmë këtë” ka thënë Sejdiu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...