Thaçi e Vuçiqi brenda dy javësh sërish në Brukel - Bota Sot
Thaçi e Vuçiqi brenda dy javësh sërish në Brukel

Aktuale

Thaçi e Vuçiqi brenda dy javësh sërish në Brukel

Më: 7 shtator 2018 Në ora: 14:20
Takimi Mogherini - Thaçi - Vuçiq

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen në Bruksel, në kuadër të dialogut për normalizim të marrëdhënieve mes dy shteteve, brenda dy javësh.

Edhe pse ishte paraparë një takim i tyre sot, me lehtësim të Bashkimit Evropian, Serbia anuloi takimin trepalësh duke u takuar vetëm me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini. Takim me Mogherinin pati edhe Thaçi.

Pas takimeve të ndara, Mogherini njoftoi zyrtarisht se do t’i mbledhë liderët në një takim të ri para Javës së Takimeve të Ministrave të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. E, kjo asamble nis më 18 shtator.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...