Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin - Bota Sot
Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin

Aktuale

Haradinaj: Shqiptarët i bashkon vota për referendumin

Më: 12 shtator 2018 Në ora: 17:19
Ramush Haradinaj dhe Menduh Thaçi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u ka bërë sot thirrje shqiptarëve të Maqedonisë që të votojnë referendumin për emrin e këtij vendi fqinj.

Këtë qëndrim Haradinaj e shprehu në një konferencë për media, pas takimit që pati me kryetarin e PDSH-së, Menduh Thaçi, me ç’rast tha se vota për referendumin i bashkon shqiptarët kudo që janë.

Haradinaj: Sot shqiptarët i bashkon vota për referendumin

“Nëse ka një temë që na bashkon, kudo që jemi sot shqiptar, si në trojet tona etnike, si shqiptarët në Maqedoni, por edhe në diasporë e kudo që jemi është vota po  për referendumin. Për një Maqedoni në NATO, për shqiptarët në NATO, sidomos ne në Kosovë me të vërtet i thërrasim prej zemre vëllezërit dhe motrat tona që të votojnë pro NATOS, duke e ditur që NATO na ka shpëtuar jetën në vitin ’99, në kohën më të vështirë tonën”, tha ai.

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Menduh Thaçi, tha se mbajtja e referendumit në Maqedoni është moment historik për shqiptarët që jetojnë atje. Ai u shpreh se presin rezultate pozitive nga referendumi.

Thaçi: Referendumi një moment historik për shqiptarët e Maqedonisë

“Çështja kryesore që u bisedua sot mes nesh është referendumi i 30 shtatorit që do të  mbahet në Maqedoni, një moment jo për ta tepruar por një moment vërtet historik për shqiptarët e Maqedonisë. Ne jemi duke punuar të gjithë forcat politike shqiptare, besojmë plotësisht për një rezultat jashtëzakonisht pozitiv. Besojmë që të gjithë shqiptarët të ndajnë bindjen me ne se ne i kemi borxh perëndimit, i kemi borxh NATO-së dhe besoj që kjo është ideja madhore e cila na bashkon të gjithë shqiptarëve për shkak se këtu nuk ka dilema, orientimi jonë i përgjithshëm pa marrë parasysh ku jetojmë në cilin shtet është NATO dhe Bashkimi Evropian”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...