Kusari-Lila: Jo ndryshim kufijsh, shqiptarët e Luginës t’i kenë të drejtat që i gëzojnë serbët e Kosovës - Bota Sot
Kusari-Lila: Jo ndryshim kufijsh, shqiptarët e Luginës t’i kenë të drejtat që i gëzojnë serbët e Kosovës

Aktuale

E enjte, 15 nëntor 2018

Kusari-Lila: Jo ndryshim kufijsh, shqiptarët e Luginës t’i kenë të drejtat që i gëzojnë serbët e Kosovës

Më: 12 shtator 2018 Në ora: 23:50
Mimoza Kusari-Lila

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se qëndrimi i subjektit të saj politik është që Kuvendi i Kosovës sa më parë të miratojë një rezolutë, e cila do t’i përfshinte shtyllat e dialogut për fazën finale me Serbinë.

Ajo ka theksuar se një ndër pikat e kësaj rezolute duhet të jetë reciprociteti i të drejtave si bazë e marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Ajo që garantohet për pakicën serbe në Republikën e Kosovës, të garantohet edhe për pakicën shqiptare në Republikën e Serbisë”, ka thënë Kusari-Lila.

Ajo ka shtuar se Alternativa do të insistojë që të arrihet konsensusi kombëtar ndërmjet pozitës dhe opozitës për tri çështje: për mosndryshim të kufijve të Kosovës, për përcaktimin e objektivave të qarta në platformën e bisedimeve në Bruksel, dhe për mandatimin e ekipit negociues në Bruksel.

Kusari-Lila ka thënë se të tri këto çështje duhet të ngrihen përmbi politikën ditore dhe përmbi pozicionet aktuale të partive politike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test